İnsan Hayatı Bu Kadar Ucuz Olamaz

Bugün ki konumuz COVİD-19 ve Spor. Bütün dünyayı etkisi altına alan virüsü biraz tanıyalım. Tedavisi bulunamayan bu hastalık nasıl bulaşır bunu biraz bilelim sonra asıl konumuza dönelim.

Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

 

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

 

Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.

 

Bulaşma Yolları

 

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

 

Bu tamamen basit bildiklerimiz günlerce belirti göstermeyen vakalar on binleri geçti. İlk günlerde belirti vermeden normal bir şekilde yaşam devam ediyor bazı durumlarda ise Pcr testi dahi sonuç vermezken kuluçka dönemi son günleri 10.günden itibaren sonuç veren vakalar yok mu var?

 

COVİD 19 ve Spor

 

Savunduğum bir görüş var, Herkes İçin Spor. Peki bu durumda yapılan spor seyir zevki herkes için mi oluyor? Sahada ki 90 dk mücadele eden sporcuların kuluçka döneminde olmadığını nerden biliyoruz nerden eminiz? Bu sporcular maç sonu veya başka günlerde sosyal hayatına devam ederken nasıl emin olabiliyoruz da diğer oyuncuları bu kadar kolay riske atabiliyoruz. Sporun içinde önemli isimler dahi atlatmışken C19 u hala nasıl acımasız bir şekilde devam diyebiliyor FİFA? Neden kimse sesini çıkarmıyor? Futbolda ya da herhangi bir spor dalında coronadan ölüm duyana kadar kimse anlamayacak mı riski?

Neyle kontrol ediyoruz corona mı değil mi diye saha girişinde ateşle mi? Ya da kanda ki Cpr değeriyle mi?

HEPSİNİN CEVABI KOCAMAN BİR HİÇ.

İnsan Hayatı bu kadar basit olmamalı idi o kararı veren kişiler iki gün sonra bir sporcu coronadan vefat ederse ne cevap verecek ya da vicdanları susacak. Direncin önemli olduğu bu dönemde insanlar 90 dk sahada ter döküyor dirençler düşüyor dışarı çıkıyor riskle burun buruna geziyor.

Spor, “Herkes İçin Spor “olduğu zaman güzeldir. FİFA, takım sporlarına devam eden hangi federasyon var ise artık farkına varın ve gerekli müdaheleleri yapın. Sesimiz çıksın biz 2 saat keyif alacağız diye kimse bu riske çıkmasın.

 

bunlar ilginizi çekebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir